Szachy to coś więcej niż gra: teoria i praktyka

Szachy nie tylko rozwijają logiczne myślenie, ale także uczą pracy nad swoim stanem emocjonalnym, przyznawania się do błędów, myślenia perspektywicznego, brania odpowiedzialności, komunikacji niewerbalnej i wielu innych. 

Po co uczyć się szachów, jeśli nie chcesz być profesjonalistą

Najważniejszą rzeczą, którą zyskujesz w szachach, jest umiejętność myślenia z zewnątrz. W tej grze trzeba umieć przewidywać i przewidywać, co myśli przeciwnik, rozumieć, czego chce i dlaczego wykonuje dany ruch. To cecha, którą szachiści nabywają dość szybko, umiejętność oceny, co myśli druga osoba, czego chce od rozmowy, sprawy, relacji i tak dalej.

Oczywiście szachy sprawiają, że człowiek jest bardziej rozważny. Rozwijają też koncentrację, bo Szachy dla 3 osób to przede wszystkim gra na uwagę. Wygrywa ten, kto jest w stanie zastosować podwyższoną koncentrację w odpowiednich momentach.

Bardzo trudno jest myśleć o czymkolwiek innym, kiedy grasz w szachy, twoja głowa jest pełna pomysłów i opcji. I to zanurzenie w procesie jest jedną z głównych zalet gry. Mamy z tym teraz duże problemy, ze względu na telefon, internet. Cały czas się rozpraszamy, próbujemy robić 2-3 rzeczy naraz i żadna z nich nie wychodzi. Szachy na to nie pozwalają. Jak tylko się rozproszysz, przegrywasz. Jest to gra na koncentrację. Dajesz się tak ponieść, że zapominasz o wszystkim na godzinę, dwie, trzy godziny i wracasz do realnego świata.

Gra w szachy uczy podejmowania decyzji w ograniczonym czasie

Musisz podjąć najlepszą decyzję w przydzielonym ci czasie, a on zawsze jest inny. Musisz w ciągu minuty ocenić dużą liczbę czynników i podjąć wymuszoną decyzję, nie możesz jej odkładać na później. W przeciwnym razie przegrasz. Ta umiejętność zdaniem szachistów jest bardzo pomocna w życiu codziennym.

Grając w szachy, nabywasz kolejną dobrą cechę: dążenie do doskonałości. Człowiek może wygrać mecz i nadal być strasznie niezadowolony z tego co się dzieje. To wieczna refleksja nad jakością twojej gry, ponieważ nawet nie chcesz głównie wygrywać, chcesz przede wszystkim dobrze grać.