Szachy: coś więcej, niż tylko gra

Królewska gra – takim mianem określane są szachy. Ale każdy, kto spędził choć trochę czasu przy szachownicy wie, że tak naprawdę to coś więcej, niż tylko zwykła, popularna gra. Wiele osób traktuje szachy jako relaks, sport, a nawet sposób na życie. Oczywiście nie należy przesadzać, ale warto zaznaczyć, że szachy to świetny, rozwijający sposób na spędzanie wolnego czasu.

Szachy: jak grać?

W trakcie gry w szachy mierzy się ze sobą dwójka graczy. Jeden z nich gra bierkami (to zbiorcze określenie na pionki oraz figury) o białym kolorze, drugi zaś wybiera czarne. Każda z bierek ma swój charakterystyczny zakres ruchów, który może wykonać. Przykładowo gońce (nazywane potocznie lauframi) mogą poruszać się jedynie po przekątnych, zaś król może iść w dowolnym kierunku, ale jedynie o jedno pole. Zadaniem graczy jest zamatowanie wrogiego króla, czyli zaatakowanie go w taki sposób, by nie miał możliwości poruszenia się na wolne pole lub zasłonięcia się innymi bierkami. Każdy gracz ma jeden ruch, a białe zawsze zaczynają. Daje im to sporą przewagę, szczególnie w przypadku bardziej doświadczonych graczy, którzy mają tzw. przewagę tempa. Czarny gracz może natomiast wybrać obronę, czyli sposób, w jaki będzie bronić się na otwarciu. Jedna partia szachowa to z reguły od 25 do 50 ruchów, choć zdarzają się wyjątki. Grać można dowolną ilość czasu – czasami namysł nad jednym ruchem może zająć nawet kilak godzin!

Czy warto grać w szachy?

Popularność szachów znacząco wzrosła w ostatnich latach, a królewska gra znów stała się modna, w tym także wśród młodzieży. Nie ma co się dziwić – gra w szachy zapewnia ogrom rozrywki i jest po prostu niezwykle przyjemna. Rozwija też zdolność logicznego myślenia i analizy, dzięki czemu jest korzystna dla zachowania mózgu w dobrej kondycji. Co istotne, grać w szachy można niemal wszędzie. Popularne są rozgrywki w internecie, bo strony szachowe automatycznie dobierają przeciwników na podobnym poziomie. Ale warto też grać w szachy na żywo – to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu!