
Dlaczego szachy cieszą się tak dużą popularnością?
Szachy, nazywane też grą królów, zrobiły prawdziwą karierę w XX wieku, gdy turnieje szachowe w Europie stały się niezwykle ważnymi wydarzeniami sportowymi. W XXI w. ich popularność znacząco spadła, by w ostatnich latach znów wzrosnąć. Dlaczego szachy cieszą się aż tak dużą popularnością? Czy warto dać szansę królewskiej grze?
Szachy: skąd wzięła się ich popularność?
Jest wiele czynników, które wpłynęły na wzrost popularności szachów w ostatnich latach. Po pierwsze, pandemia wymusiła zachowywanie dystansu społecznego, przez co wiele osób szukało rozrywek, które można wykonywać w domu. Ich oczy zwróciły się na szachy online, które zapewniały bezpłatną rozrywkę. Po drugie, bardzo wielu influencerów zainteresowało się szachami. Tworzone przez nich treści oglądały dziesiątki milionów osób, które zapragnęły przetestować się w królewskiej grze. Po trzecie, Netflix wypuścił bardzo popularny miniserial “Gambit królowej”, który pokazał, że szachy wcale nie muszą być nudne. Produkcję zobaczyło co najmniej kilkanaście milionów widzów, co bezpośrednio przełożyło się na zainteresowanie szachami. To oczywiście nie wszystkie czynniki, no kultura szachowa, włącznie z tradycją rozgrywek sportowych i amatorskich, zawsze była silna, co na pewno dodatkowo zwiększyło popularność tej gry.
Szachy zasady jako sport
Spore znaczenie dla popularności szachów miał na pewno dynamiczny rozwój tej dyscypliny sportowej. W ostatnich latach pojawiło się coraz więcej turniejów, a ich organizatorzy zadbali o profesjonalną oprawę. Widzowie mogą za darmo oglądać mecze rozgrywane przez najlepszych szachistów, a to wszystko z profesjonalnym i ciekawym komentarzem. Rozgrywki szachowe są wbrew pozorom naprawdę interesujące, szczególnie gdy rozgrywają je szachiści o statusie celebrytów, czyli np. Magnus Carlsen czy Hikaru Nakamura. Rozkwit szachów jako dyscypliny sportowej dodatkowo przyczynił się do wzrostu popularności królewskiej gry wśród zwykłych graczy. Relacje między sportem zawodowym i amatorskim zawsze są kluczowe i nigdy nie wolno umniejszać ich roli.